Осим сталне поставке и повремених изложби, Народни музеј у Чачку је од самог почетка рада редовно позајмљивао предмете другим установама у земљи поводом великих тематских изложби које су гостовале и у иностранству. Један од предмета који је у последњих шест деценија приказиван широм Европе је и средњовековна наушница из оставе из Коштунића недалеко од Чачка.
У селу Коштунићи, данас у Општини Горњи Милановац, 1939. године у сребрном бокалу пронађена је остава средњовековног новца и накита (две сребрне позлаћене наушнице, око сто примерака новца и две сребрне украсне плочице). Током времена ова остава је распарчана. Народни музеј у Чачку поседује 15, а Народни музеј у Београду 25 примерака новца. Једна наушница је у чачанском музеју, а друга у Народном музеју у Београду.
Музеј у Чачку је наушницу и новац 1956. године откупио од Драгољуба Милојевића. Данас ова наушница заузима једно од централних места у сталној поставци Народног музеја у Чачку, а од 1956. године овај предмет излаган је седам пута на великим тематским изложбама.
1956 – Београд, изложба "Уметничка обрада метала народа Југославије"
1970 – Рим, изложба "Средњовековна уметност у Србији"
1970 – Венеција, изложба "Стара српска уметност"
1970 – Љубљана, изложба "Стара српска уметност"
1971 – Источни Берлин, изложба "Стара српска уметност"
1982 – Београд, изложба "Накит из средњовековних некропола на тлу Србије од IX до XV века"
1982 – Москва, изложба "Накит из средњовековних некропола на тлу Србије од IX до XV века"
1985 – Загреб, изложба "Ремек дела српске средњовековне уметности"
2009 – Горњи Милановац, изложба "Оставе рудничко–таковског краја"
Литература: